Gottman Çift Terapisi Nedir?

Gottman çift terapisi bilimsel temellere dayanan bir çift terapisi yöntemidir. Dr. John Gottman’ın 40 yılı aşkın süre boyunca çiftlerle yaptığı araştırmalar sonucunda geliştirdiği bir terapi yöntemidir.

 

Gottman Çift Terapisi Nedir?
Gottman Çift Terapisi Nedir?

 

Bu çift terapisi yöntemi aile danışmanlığından farklı bir yöntemdir. Öncelikle ilişkinizi değerlendirme aşaması terapistiniz tarafından detaylı şekilde yapılır. Terapistiniz sizi yakından tanımadan, ilişkinizi anlamadan hemen önerilerde bulunmaz. Terapistiniz ilişkiyi değerlendirirken sizden bazı ölçekler doldurmanızı ister. Bu detaylı değerlendirmelerden sonra bir terapi planlaması oluşturulur.

Terapistiniz ilişkinizdeki çatışma becerilerinizi, yakınlık ve arkadaşlık durumunuzu, ortak anlamı, güven ve bağlılığınızı inceler. Bunlar üzerinde geliştirilmesi gereken alanları belirler. Buna uygun bir planlamayla terapi süreciniz başlamış olur.

Bazı araştırmalar çiftlerin ilişkilerinin ortalama 6. yılında terapiye başvurduklarını göstermektedir. Geçen zaman içerisinde çiftler ilişkilerindeki problemlerin üstesinden gelmek için çaba sarfedip yorulurlar. Terapiye genelde sabırlarının azaldığı, umutlarını kaybettikleri dönemde başvururlar. Tabi ki bir terapi yardımı almak için hiçbir zaman geç değildir.

İlişkinizi değerlendirmek, daha kaliteli bir ilişki yaşamak, yaşadığınız tekrarlayan problemleri profesyonel bir bakış açısıyla ele almak istiyor ve ilişkinize değer veriyorsanız, Gottman çift terapisi yöntemiyle çalışan bir terapiste başvurabilirsiniz.

 

Uzman Klinik Psikolog Mehlika Kartöz Balcı (Online ve Yüzyüze terapi)

Hızırbey mah. 112 cad no:94 Bolatlar Plaza Isparta Merkez

 

 

Mk Psikoloji ve Diyet Kliniği ‘nin diğer yazılarını okumak için tıklayın. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Konu hakkında bilgilendirme konusunda soru veya görüşleriniz olursa lütfen bizlere iletişim sayfamızdan ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir