Yeterli Diyet Posası Alımı ve Sağlık

Diyet posası, sindirim sistemini oluşturan organlar vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi tüketilen besinlerin sindirilmesi ve emilimi ile sağlamaktadırlar. Tüketilen besinlerden en yüksek oranda yarar sağlanabilmesi için emilimin gerçekleştiği ince ve kalın bağırsağın sağlıklı olması gerekmektedir. Bu sağlıklılık hali için günlük beslenmenizle birlikte alınan posa miktarına dikkat edilmelidir.

 

1- Diyet posasının tanımını nasıl yapabiliriz ?

Bitkilerin içerisinde bütün olarak bulunan, ince bağırsakta sindirilmeyen, kalın bağırsakta kısmi ya da tamamen fermente olan karbonhidratlar ve lignin olarak tanımlayabiliriz.

 

2- Sağlık üzerine etkileri nelerdir ?

Hastalıklar üzerinde genel olarak iki yönlü olumlu etki sağlar. Bunlar, sağlıklı yaşamın sürdürülmesi sürecinde bazı hastalıklardan korunmayı sağlaması ve teşhisi koyulan bazı hastalıklarda ilaç ve diğer tedavilerin yanısıra tıbbi beslenme tedavisi ile hastaların şikayetlerini azaltmayı sağlamasıdır.

 

3- Posa alımının yeterli düzeyde sağlanması ile önlenebilen veya iyileştirilebilen hastalıklar hangileridir ?

Diyet posasının, düşük yağlı, düşük kalorili, içerdiği besin ögeleri yönünden zengin olması, bağırsak içerisinde yüksek hacim oluşturabilecek olması ve bunun sonucunda sindiriminin yavaş olması ayrıca yüksek lif içeriği ile daha erken doygunluk hissi yaratması gibi olumlu etkilerinden dolayı, zengin öğünlerin planlanması ile birlikte konstipasyon( kabızlık ), obezite, kardiyovasküler hastalıklar, kolorektal kanserler ve diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilmektedir.

 

Yeterli Diyet Posası Alımı ve Sağlık
Yeterli Diyet Posası Alımı ve Sağlık

 

4- Günlük beslenmemize posadan zengin beslenebilmek amacıyla yer verebileceğimiz besin kaynakları neler olmalıdır ?

Diyet posasından zengin olan besin kaynaklarını; kuru baklagiller dediğimiz kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya, bakla, tam tahıllar dediğimiz buğdayın kabuk kısmınında kullanılarak yapıldığı tam buğday unu, tam buğday ekmeği, tam buğday unu ile yapılan makarna, erişte vs, buğday kepeği, yulaf, yulaf ezmesi, yulaf unu ile yapılan besinler, esmer pirinç, ıspanak, enginar, taze fasulye, taze bezelye, pırasa, brokoli, karnabahar gibi sebzeler, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, hafif olgunlaşmış muz, armut, elma gibi meyveler ve sert kabuklu meyveler dediğimiz badem, yer fıstığı, ceviz ve fındık şeklinde sıralayabiliriz.

 

5- Günlük olarak diyetle alınması gereken lif miktarı ne kadar olmalıdır, bunu nasıl sağlayabiliriz ?

Değişik yaş ve özel durumlara yönelik tüketim standartı değişkenlik göstermekle birlikte, tüketilmesi önerilen posa miktarının yaklaşık olarak günlük 20 – 35 gram kadar olduğunu söyleyebiliriz. Bu diyet posası düzeyinee yaklaşık olarak günlük beslenme planınıza, tükettiğiniz tahıl ve ürünlerini beyaz undan yapılmışları yerine tam buğday unundan yapılmış olanları ile değiştirerek, haftada 2 gün öğünlerinize kuru baklagilleri dahil ederek ve günde 5 porsiyon meyve – sebze ve 2 – 3 porsiyon sert kabuklu meyveleri ( kuruyemişler ) ekleyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Diyetisyen Hilal Yaman

Mk Psikoloji ve Diyet Kliniği – Isparta

 

Mk Psikoloji ve Diyet Kliniği ‘nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Konu hakkında bilgilendirme konusunda soru veya görüşleriniz olursa lütfen bizlere iletişim sayfamızdan ulaşın.

Kaynak; http://www.ispartacozum.com/haber-yeterli-diyet-posasi-alimi-ve-saglik-9042.html

Yeterli Diyet Posası Alımı ve Sağlık” te bir düşünce

  1. Burcu diyor ki:

    Merhabalar Hilal Hanım dediğiniz gibi beslenmemde posalı besinleri biraz daha artırarak bağırsak şikayetimden kurtuldum. Sizinde dediğiniz gibi bu besinleri beslenmemde biraz ihmal ediyormuşum bunu daha net anladim. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir