Pandemide Sağlıklı Vücut ve Korunması

Covid-19 sürecindeki kısıtlamalar ile birlikte, toplumsal olarak daha az hareketlilik ve daha fazla besin tüketimi dolayısıyla yüksek kalori alımı görülmektedir. Bunun sonuncunda da, kişiler pandemi sürecine ek olarak vücut ağırlıklarının istenmeyen artışı ve bu durumun neden olduğu çeşitli rahatsızlıklar ile mücadele etmek durumunda kalabilmektedirler.

 

Pandemide Sağlık

1 – Sağlıklı – dengeli beslenememe ve hareketsizliğin vücut ağırlığının denetimi üzerinde nasıl etkileri vardır ?

Sağlıklı besinlerin tercih edilmesi ve yeterli düzeyde egzersiz yapılması ideal vücut ağırlığının korunması konusunda önemlidir. Sağlıklı beslenmenin, sağlıklı vücut değerlerinin sağlanması üzerinde % 60 – 70 olarak en büyük etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. Bunların sağlanamaması vücuttaki kas ve kemik dokularında kayıplara ve dolayısıyla metabolizma hızının düşmesine, yağ dokusunda da ciddi anlamda ve sağlığı bozacak şekilde bir artışa neden olmaktadır. Yağ dokusunun kontrolsüz ve istenmeyen bir şekilde artışı, bu dokudan salgılanan hormonları etkilediği ve organ etraflarında özellikle karın çevresinde depolanabildikleri için çeşitli rahatsızlıkların görülmesine, vücudun hemen hemen her bölgesinde deri altında depolanarak istenmeyen anatomik bir görünüşe sebep olabilir.

 

2 – Pandemide evlerimizde geçirilen zamanlarımızda sağlıklı yaşamı ve beslenmeyi desteklemek için neler yapabiliriz ?

Öncelikle tüketilecek besinlerin sağlığımıza iyi gelecekler arasından seçilmesine dikkat edebiliriz. Yani doğru besin seçimi, sağlıklı yaşamın ilk şartı diyebiliriz. Sonrasında alınan besinlerin içeriklerindeki sağlıklı besin ögelerinin kayıplarını en aza indirebilmek ve vücut dokularımıza daha fazla miktarda katılabilmeleri için doğru pişirme ve saklama teknikleri kullanarak hazırlamalıyız. Özellikle paketli gıdalardan, aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli besinlerden kaçınmalı ve besinleri kızartarak tüketmeyi tercih etmemeliyiz. Kalori ve sağlığa zararlı yağ içerikleri düşük, vitamin ve mineraller açısından da zengin olan taze sebze ve meyveler, yağlı tohumlar, az yağlı süt ve et ürünleri tüketimine önem verilebilir.

 

Pandemide Sağlıklı Vücut ve Korunması
Pandemide Sağlıklı Vücut ve Korunması

 

3 – Hareketsizliğin zararlı etkilerini önlemek için, evlerimizde olduğumuz zamanlarda neler yapabiliriz ?

Dünya Sağlık Örgütü, normal bir yetişkinin haftalık 150 dakika orta tempoda yaptığı egzersizin yeterli olacağını savunuyor. Bunu bir alt sınır olarak düşünebiliriz. Normalden çok farklı bir beslenme rutini oluşmadıysa veya aşırı yüksek bir kalori alımı söz konusu değilse, bu şekilde haftalık 150 dakika egzersiz yapılmasının yeterli olacağını düşünüyorum. Orta tempodaki egzersizlerin en basitlerinden birisi yürüyüştür. Her yaş ve aktiflik durumundaki kişilere önerilebilir. Yürüyüş yapmanın ev içi egzersizlerine en yakın hali için “ Leslie Hareketleri” örnek verilebilir. Bu hareketler için, Youtube ‘da “ Walk at Home by Leslie Sansone”  kanalına gözatabilirsiniz.

 

4 – Genel olarak bir toparlayacak olursak, hem havaların soğuması hem de evlerimizde geçirmemiz gereken günlerin artması ile birlikte bu süreçte, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi, metabolizma hızımızın arttırılması ve ideal vücut ağırlığımızın sağlanması ve korunması için bizlere en başta neler önerirsiniz ?

İlk olarak şunu söylemeliyim ki, ideal vücut ağırlığı ve özellikle de ideal yağ – kas oranının sağlanması vücudunuzun en sağlıklı halini oluşturur. Buna ulaşmak ve bunu korumaya çalışmak ilk hedefiniz olmalıdır. Sonrasında, şunu bilmelisiniz ki vücut yağ oranının normalden yüksek olması bağışıklık sisteminizi baskılar ve metabolizmanızı yavaşlatarak metabolizma hızınızı düşürür. Bu olumsuz durumların önlenmesi amacıyla, sağlıklı beslenme planlanmasına ek olarak, orta tempoda egzersiz yapılmasına, yeterli su tüketimine ve düzenli uyku alımına da dikkat edilmelidir.

 

NOT : Özellikle artan besin – beslenme – gıda takviyesi önerilerinden dolayı, doğru bilgi ve gerçek sağlık profesyonellerine olan ihtiyaç daha da artmıştır. Sizlerin de önerilerine dikkat etmeniz gereken kişilerin alanında uzman sağlık profesyonelleri olması gerektiğini söyleyebilirim.

Beslenme konusunda bu profesyoneller, diyetisyenlerdir.

 

Diyetisyen Hilal YAMAN

 

Bu yazımızda pandemire sağlıklı yaşamaktan bahsettik diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Konu hakkında bilgilendirme konusunda soru veya görüşleriniz olursa lütfen bizlere iletişim sayfamızdan ulaşın.

Kaynak: https://www.tavsiyeediyorum.com/uzmanyazisi_4768.htm

Kaynak: www.ispartacozum.com/haber-mk-psikoloji-ve-diyet-klinigi-diyetisyeni-hilal-yaman-9003.html

 

Pandemide Sağlıklı Vücut ve Korunması” te bir düşünce

  1. Aslı diyor ki:

    Güzel bilgilendirmeniz için teşekkürler Hilal Hanım. Dediğiniz gibi evde önerdiğiniz programla birlikte haftada 3 kez hareket etmeye çalıştım ve kendimi daha iyi hissediyorum. İyiki varsınız ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir